Kapiem ir atsevišķa, īpaša atmosfēra, kas atšķiras no citām cilvēku apmeklētajām vietām. Un, attiecīgi, uzvedības noteikumi ir savādāki. Kopumā kapsēta ir vieta, kur valda miers un kura atšķiras no citām vietām, ko apmeklē cilvēki.
Un attiecīgi atšķiras noteikumi, kā tur uzvesties. Kapsēta ir vieta, kur jāizrāda cieņa gan pret aizgājējiem, gan pret viņu tuvinieku jūtām.
1. Kapsētu apmeklēšanas laiks un biežums
Faktiski nav noteikumu, kas noteiktu stingru kārtību tuvinieku kapu apmeklējuma laikam un biežumam. Ja nevari, negribi vai neredzi jēgu doties uz kapsētu, tad nav jāapmeklē kapi.
Bet, ja jūtat nepieciešamību būt tuvu savai ģimenei un draugiem, tad jāzina, ka parasti ir pieņemts apmeklēt cilvēka kapu trešajā, devītajā, četrdesmitajā dienā pēc bērēm un katrā gadadienā.
Kapus var apmeklēt arī sestdienās, jo šī diena tiek uzskatīta par bēru dienu. Cilvēka dzimšanas dienā kāds apmeklē kapus, bet es uzskatu, ka tad, kad zemes dzīve ir beigusies, ierašanās diena uz Zemes vairs nav svarīga. Diena, kad cilvēks aiziet, ir daudz svarīgāka.
Bet šeit viss ir individuāli Ja vēlaties, apmeklējiet viņa dzimšanas dienā. Turklāt baznīcas kalendārs nosaka īpašas dienas piemiņai. Ietekmīgākās ir Radonica un Vecāku sestdiena. (atbilstoši pareizticīgo baznīcas normām).
Papildus īpašiem datumiem vajadzētu ieplānot dienas, lai apmeklētu kapu un atjaunotu tajā kārtību. Parasti šādu uzkopšanu jāveic pāris reizes gadā: pavasarī, kad sniegs kūst, un rudenī, pirms sniegs blīvi pārklāj zemi. Šādās dienās pieņemts krāsot kapsētu žogus, novākt nezāles, sakārtot pieminekli utt.
Vai ir vērts bieži iet uz kapsētu, ja tā gribas
No baznīcas viedokļa biežu kapsētas apmeklējumu dēļ aizgājēja dvēsele nevar rast mieru. Tāpēc kapsētu apmeklēšanu nevajadzētu pārvērst par ikdienas rutīnu.
Vai ir kādi kapsētu apmeklējuma noteikumi?
Protams! Kapos pieņemts ierasties pēc saullēkta un pirms saulrieta. Parasti kapsētas apmeklējumam ieteicamais laiks ir no sešiem rītā līdz pusdienlaikam. Bet, ja jums nav laika ierasties pirms pusdienām, tad pēc saulrieta noteikti nevajadzētu iet pie kapa, lai netraucētu viņa dvēseli un lai satrauktās dvēseles nepaņemtu pie sevis dzīvos.
Tās ir dienas, kad bēru lūgšanas netiek veiktas, piemēram, Ziemassvētkos, Lieldienās, kā arī Klusajā nedēļā ceturtdien, piektdien un sestdien. Daudzi arī svētdienās neiet uz kapsētu. Šāda pārliecība ir saistīta ar to, ka svētdienās kapsētās dzīvo burvji un raganas, kas cenšas sazināties ar aizgājējiem. Svētdienās pa baznīcas pagalmu ceļas un klīst aizgājušo burvju un raganu dvēseles.
Kāpēc ziemā nav pieņemts iet uz kapsētu? Ir populārs uzskats, ka, sekojot pēdām sniegā, dvēseles var atrast ceļu uz jūsu mājām. Jo mazāk pēdu, jo vieglāk tām atrast dzīvu cilvēku.
Tās ir dienas, kad bēru lūgšanas netiek veiktas, piemēram, Ziemassvētkos, Lieldienās, kā arī Klusajā nedēļā ceturtdien, piektdien un sestdien. Tad arī svētdienās cilvēkiem nav pieņemts iet uz kapsētu.
Šāda pārliecība ir saistīta ar to, ka svētdienās kapsētās dzīvo burvji un raganas, kas cenšas sazināties ar aizgājējiem. Svētdienās pa baznīcas pagalmu paceļas un klīst burvju un raganu dvēseles. Kāpēc ziemā nav pieņemts iet uz kapsētu? Valda populārs tautas uzskats, ka, sekojot pēdām sniegā, dvēseles var atrast ceļu uz jūsu mājām. Jo mazāk pēdu, jo vieglāk tām atrast dzīvu cilvēku.
Ieeja un izeja
Pastāv stingrs noteikums par to, kuri vārti ir jāizmanto, lai ieietu kapsētā un izietu no tās. Ja kapsētā ir divi vārti: centrālie vārti un rezerves vārti, tad kapsētā jāieiet un jāiziet tikai pa rezerves vārtiem. Centrālie vārti paredzēti iekļūšanai kapsētā bēru laikā. Pa vārtiem kapsētas teritorijā iekļūt vispār nevar. Vārti ir tikai aizgājējam. Un nav vērts kāpt pāri žogam, lai saīsinātu ceļu.
Kapsētas teritorijā nedrīkst iebraukt ar automašīnu, velosipēdu, skrejriteni, motociklu vai braukt pa celiņiem. No kapsētas jāiziet pa to pašu ceļu, no kuras atnācāt. Izejot no kapsētas, jūs nevarat apgriezties, pat ja kāds jūs sauc. Galu galā, saskaņā ar šo zīmi, starp kapiem klīst nemierīgo dvēseles, kuras nesaprot, ka tām nav vietas starp dzīvajiem, un, apgriežoties, jūs varat kļūt par viņiem vieglu laupījumu.
Jūs joprojām nevarat atgriezties, ja atceraties, ka kaut ko aizmirsāt pie kapa, lai nevilktu līdzi dvēseles. Izejot no kapsētas, uz kapa jāuzmet dažas monētas. Ir ticējums, ka, paklūpot kapsētā, notiks kaut kas slikts. Vēl sliktāk ir nokrist. Pēc kapsētas apmeklējuma nedrīkst doties ciemos. Tu vari ienest kāda tuvinieka aiziešanu mūžībā mājoklī, kuru apmeklējāt.
Pieklājība un pieticība
Tuvojoties kapam, jums vajadzētu nolasīt lūgšanu, bet, ja jūs nezināt lūgšanas, varat vienkārši pateikt: “Atpūties, Dievs, dvēsele, un piedod tai grēkus, brīvus un bez maksas.” Kopumā kapsētā jāuzvedas pieklājīgi, klusi un pieticīgi. Tāpēc, atnākot uz kapsētu, nevar smieties, jokot, skriet, kliegt vai runāt par sadzīviskām tēmām. Jūs nedrīkstat ieslēgt mūziku, dziedāt dziesmas, zvērēt, cīnīties vai dejot.
Šīs darbības, pēc baznīcas uzskata, traucēs pasaules mieru un aizskars arī sērojošo jūtas. Jums vajadzētu ģērbties pieticīgi. T-krekli, topi, šorti, mini svārki, papēži nav atļauti. Apaviem jābūt slēgtiem, tāpēc nedrīkst valkāt sandales vai flipflopus. Uz galvas ir apsveicama galvassega šalles formā. Apģērbiem un apaviem nevajadzētu būt spilgtās krāsās, dodiet priekšroku drēbēm tumšās krāsās.
Nekādā gadījumā nedrīkst iet uz tualeti tam neparedzētā vietā kapsētas teritorijā, piemēram, “aiz krūma”. Ja kapsētā nav speciāli aprīkotas tualetes, tad jābūt pacietīgam un nedrīkst apgānīt zemi ar saviem ekskrementiem.
Aizliegts ierasties kapsētā alkohola reibumā. Aizejot no kapa, jūs nevarat teikt “ardievu”. To var uztvert kā vēlmi ātrāk satikties nākamajā pasaulē. Tāpēc vienmēr atvadieties!
Lasi vēl: Krabju salāti jaunā versijā: neparasta garša, kas pārsteidza mani
Kam nevajadzētu apmeklēt kapsētas?
Maziem bērniem un grūtniecēm nevajadzētu apmeklēt kapsētas. Ir vērts atzīmēt, ka grūtniecēm nevajadzētu doties uz kapsētu arī tāpēc, ka šādu vietu apmeklēšana var radīt papildu stresu, trauksmi un sliktu pieredzi, un tieši no tā grūtniecei vajadzētu izvairīties. Un, ja grūtniece vēlas atvadīties no aizgājēja, tad viņai labāk doties uz baznīcu, lai lūgtu par dvēseles atpūtu un pasūtītu piemiņas dievkalpojumu.
Ļoti slimiem cilvēkiem nevajadzētu apmeklēt kapsētas. Kapsēta ir vieta ar spēcīgu enerģiju, kuras dēļ slimam cilvēkam vai cilvēkam ar sliktu pašsajūtu var kļūt vēl sliktāk.
Turpinājumu lasiet nākošajā lapā
Tevi noteikti interesēs
- “Latvijas Pasts” nāk klajā ar jaunumiem, kas stāsies spēkā jau 10. janvārīby Laura Blūma
- Kopš piektdienas sāksies stipra snigšana un pat sniegputenis: meteorologs Toms Bricis nosauc, kur Latvijā būs visvairāk sniegaby Laura Blūma
- Talantīgais hokejists Kaspars Daugaviņš pirmo reizi komentē, vai nav nožēlojis savu lēmumu beigt hokejista karjeruby Laura Blūma